Dzisiejsza szkoła musi szukać nowych rozwiązań edukacyjnych, sięgać po narzędzia online, budować wirtualną komunikację z uczniami. W takich realiach papierowy podręcznik nie sprawdzi się nawet w połowie tak dobrze jak Wikipedia!

Wikimedia Polska szuka nowych sposobów na włączenie Wikipedii w główny nurt polskiego szkolnictwa. Jednym z działań  jest realizowany od 2020 r.  ogólnopolski program Wikiszkoła.

W ramach  programu z nauczycielami i uczniami z grupy pilotażowej spotkania online i na żywo odbywają doświadczeni wikipedyści, dzieląc się swoim doświadczeniem i przekazując know-how w zakresie praktycznych umiejętności, dotarcia do otwartych zasobów i uatrakcyjnienia lekcji. To także okazja do pogłębionych rozmów na tematy takie jak rzetelność informacji, świadome i etyczne tworzenie treści w internecie. Lekcje to unikalna szansa na podnoszenie kompetencji cyfrowych nauczyciela i ucznia.

Od początku działania naszego projektu współpracujemy z kilkunastoma szkołami z różnych miejscowości w Polsce. Każda ze szkół reprezentowana jest przez lidera/liderkę, wśród nich są m.in. entuzjaści stosowania narzędzi TIK w edukacji i nowoczesnych metod nauczania, Superbelfrzy RP,  autorzy podręczników, nagradzani pedagodzy czy blogerzy edukacyjni.

Poznaj nasze konkursy i projekty!

Poznaj naszą grupę pilotażową!

Szkoły wraz z ich liderami i liderkami w I edycji programu Wikiszkoła 2020-2021

Nowy Dwór Gdański, SP nr 2 Anna Pająk
Kamień Krajeński, SP im. Wojska Polskiego Beata Gwizdała
Gdańsk, Niepubliczna SP Żyrafia Osada Daniel Reinke
Inowrocław, SP nr 14 Oddziałami Dwujęzycznymi Monika Szulkowska
Tuczno, Zespół Szkół/SP Magdalena Krajewska
Reda, Prywatna SP im. Tony Halika Edureda Irmina Żarska
Piła, LO, Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Pile Katarzyna Włodkowska
Lublin, Niepubliczne LO, Lubelska Szkoła Realna Marcin Demkowski
Kraków, SP nr 130 Anna Korzeniowska
Sobótka, SP nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie Angelika Surosz
Częstochowa, Społeczna SP STO im. Zbigniewa Herberta Małgorzata Solarska
Warszawa, Niepubliczne LO Astrid Katarzyna Porembska-Zych
Warszawa, Niepubliczna SP Ronja Agnieszka Korniłow
Inowrocław, Niepubliczna SP w Inowrocławiu Mariusz Wojciński

Wyobraźmy sobie świat, w którym każda osoba ma wolny dostęp do sumy ludzkiej wiedzy. Do tego właśnie dążymy.