Jednodniówki edukacyjne

Cykliczne Jednodniówki edukacyjne – konferencje organizowane od 2020 r. przez Zespół edukacji Wikimedia Polska  poruszają tematy obecne w aktualnych dyskusjach nauczycieli, akademików, edukatorów  oraz obecne wśród rozmów rodziców/opiekunów i uczniów/uczennic. Jako organizacja wspierająca ważne społeczne projekty takie jak Wikipedia, Wikiźródła czy Wikisłownik, mamy doświadczenie w budowaniu efektywnych narzędzi i metod współpracy dotyczących edukacji w przestrzeni wirtualnej i pragniemy je skonfrontować z szeroką publicznością.

fot. JuliaSielickaJastrzebska, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Najbliższa Jednodniówka edukacyjna 7 października 2022 r. na żywo i online

Tegoroczna Jednodniówka Edukacyjna nosi tytuł

Otwarte drzwi biblioteki #SerceSzkoły

Kiedy i gdzie?

7 października 2022, w Przestrzeni Meta na Koszykowej 61 w Warszawie, w godzinach 11:00-16:20

oraz online (Zoom i transmisja na profilu Wikimedia Polska na Facebooku)

Zapisy na obie opcje przez formularz Kliknij tutaj

Dlaczego taki tytuł?

Od 2020 r. rozwijamy w naszej organizacji program WIKISZKOŁA, a od 2022 projekt w ramach Wikiszkoły pod nazwą WIKITEKA. W tych działaniach kierujemy ofertę szkoleń, podnoszenia kompetencji przyszłości, a także wielopoziomowego i efektywnego networkingu do pedagogów, uczniów/uczennic, dyrektorów/dyrektorek, a także od niedawna szczególnie do bibliotek szkolnych i osób tam pracujących.

Po niedawnym letnim spotkaniu na żywo z grupą pilotażową WIKITEKI (zobacz foto dokumentacjęzobacz program) jesteśmy bardzo podbudowani/ne energią, jaka jest w nauczycielach/kach-bibliotekarzach/rkach. Ponieważ z kolei od dawna już ze społecznością wikimedian i wikimedianek współpracujemy z bibliotekami uniwersyteckimi i publicznymi (m.in. ucząc bibliotekarzy edytować Wikipedię, uźródławiać ją i tworzyć treści), w naszej strategii biblioteki szkolne to kolejny pasujący element.

Patronaty nad konferencją objęły następujące instytucje: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich – Okręg Mazowiecki, Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa, Biblioteka Publiczna Miasta Stołecznego Warszawa „Koszykowa”, czasopismo Biblioteka w szkole

Wydarzenie na Facebooku TUTAJ – zapraszamy do dołączenia, bądźmy razem!

Bonus na dobry poranek:

9:00-10:00 – oprowadzanie po Bibliotece na Koszykowej i MBC z Grzegorzem Gogaczem, wikirezydentem i pracownikiem MBC (zbiórka przed 9:00 przy bramie z Syrenką, ul. Koszykowa 26/28) – zapisy przez formularz

Program główny:

10:00:10:55 – rejestracja na miejscu META Przestrzeń , ul. Koszykowa 61, Warszawa (uwaga: pierwsza jest obowiązkowa rejestracja poprzez formularz)

11.00 – 11:10  rozpoczęcie konferencji (Klara Sielicka-Baryłka – Wikimedia Polska, Wioletta Matusiak – Wikimedia Polska)

11:10 -11:30 „Podcięte skrzydła”. Sytuacja, wyzwania i potencjał bibliotekarzy i bibliotekarek oraz bibliotek szkolnych. Prezentacja raportu z badania + komentarz – dr Paulina Sobiesiak-Penszko

11:30-12:15 Skrzydła podcięte czy gotowe do lotu? Co się dzieje w bibliotekach szkolnych – panel dyskusyjny, prowadzenie: Justyna Suchecka, uczestniczki: Aleksandra Czetwertyńska (Centrum Cyfrowe), Magdalena Brewczyńska (Biblioteka w Szkole), Wikiteka: Iwona Pietrzak-Płachta (Wypożyczalnia Skrzydeł-Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pliszczynie), Justyna Radomińska (Biblioteka LO im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim)

przerwa

12:25 – 12:40  Biblioteka – część wspólna. Relacje i działania wokół Wikipedii – Joanna Potęga (Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich – Okręg Mazowiecki)

12:40 – 12:50 Przestrzenie współpracy biblioteki uniwersyteckiej w Wikipedii -zasoby otwartej wiedzy w praktyce TIK –  Żaneta Szerksznis (Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu)

12:50 – 13:00 Wikipedia to nie książka teleadresowa – jak pisać dobre hasła o bibliotekach publicznych – Magdalena Słocińska (Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu)

13:00 – 13:15 Biblioteki pedagogiczne a wyzwania społeczeństwa informacyjnego – dr Agata Arkabus (Publiczna Biblioteka Pedagogiczna Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie)