Przejdź do treści

Wikiszkoła

Wiki Uniwersytet

Ruszyły zapisy na kurs Kurs Wikiszkoła- Uniwersytet

W wielu krajach uniwersytety współpracują ze społecznością Wikipedii. Organizowane są tematyczne akcje, podczas których wspólnie edytuje się hasła (np. Ada Lovelace Day); studentów zaprasza się do współpracy w działaniach GLAM-wiki; prowadzone są szkolenia oraz zajęcia semestralne i roczne, których efektem są nowe hasła i zdjęcia w otwartych zasobach. Uczelnie organizują pracę dla wiki rezydentów/wiki ambasadorów, którzy szkolą studentów i pracowników, a zarazem poznają strukturę i zasoby uniwersytetu (np. zbiory biblioteczne wypełnione wiarygodnymi źródłami albo archiwalia, które można zdigitalizować i przekazać na otwartych licencjach do repozytorium Wikimedia Commons).  

Także w Polsce podejmowane były już działania, włączające studentów i akademików w rozbudowę i poprawę Wikipedii i jej projektów siostrzanych. Zobacz, o czym możemy wszyscy czytać w Wikipedii dzięki społeczności studenckiej z m.in.: Artes Liberales UWWydziałowi Biologii UWEtnologii UGEtnologii UŁ, różnym kierunkom UAM...). 

Przeczytaj  artykuł o wikiedukacji napisany we współpracy polsko-niemiecko-serbsko-brytyjsko/amerykańskiej w Łódzkich Studiach Etnograficznych, t. 59, 2020.

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

W 2020 roku rozpoczęła się współpraca Wikimedia Polska z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Poznańscy naukowcy dołączyli do grona Wikipedystów
i Wikipedystek! Zaangażowali się w edytowanie w Wikipedii haseł przedmiotowych
i biograficznych oraz w tworzenie Wikisłownika. Cel projektu jest zarówno dydaktyczny, jak i badawczy. Naukowcy w proces tworzenia Wikipedii włączają swoich studentów i studentki, by w zespołach pracowali nad rozwojem największego źródła internetowej wiedzy. Do współpracy zaproszone są także koła naukowe. Wikimedia Polska zapewnia wsparcie szkoleniowe i merytoryczne dla nowicjuszy i podejmie działania na rzecz uzupełniania zasobów Wikimedia Commons o materiały pozostające w posiadaniu uniwersytetu.

W ramach projektu odbyły się m.in.:

  • Wykład ekspercki „Biblioteka – świat w jednym miejscu
  • Szkolenia z edytowania Wikipedii
  • Szkolenia z tekstu alternatywnego

Współpraca z Uniwersytetem Łódzkim

W ramach współpracy z Wikimedia Polska do grona osób zaangażowanych w tworzenie Wikiźródeł i Wikipedii dołączyli praktykanci z Uniwersytetu Łódzkiego, którzy pomagają m.in. w pozyskaniu dokumentów do digitalizacji i wykonywaniu zadań translatologicznych, tworzeniu baz informacyjnych dla zespołów Wikimedia Polska, montażu materiałów wideo itd. Praktykanci zostali przeszkoleni z zakresu działania i zasad Wikipedii oraz zaangażowali się w codzienne pracy zespołu stowarzyszenia. Poza tym studenci Informatologii, jak również Etnologii w kolejnych semestrach, pod opieką wikipedystów/-tek uzupełniają zasoby polskojęzycznej Wikipedii o brakujące hasła.