Przejdź do treści

Wikiszkoła

Fundacja Olgi Tokarczuk

Wikipedia, którą podziwiam i wspieram...

Olga Tokarczuk, Mowa z okazji odebrania Literackiej Nagrody Nobla, 10. grudnia 2019

Wikiedukacja w programie Fundacji Olgi Tokarczuk

„Przyszłość”, „Równość”, „Twórczość” i „Czułość” to cztery filary działalności programowej Fundacji Olgi Tokarczuk, która zainaugurowana została 3 października 2020 we Wrocławiu w rocznicę przyznania pisarce Nagrody Nobla. W ramach wydarzeń zaplanowanych przez Fundację artyści, naukowcy i kuratorzy spróbują zaprojektować nowy świat. Fundacja w szczególny sposób wspierać będzie twórczość kobiet. Ruszy także projekt edukacyjny wokół Nagrody Nobla, a pod hasłem „Zezwierzęcej” odbędzie się cykl debat poświęconych prawom zwierząt. Realizując filar Równość, gdzie czytanie uznaje się za wyrównywanie szans, w rocznicę przyznania Oldze Tokarczuk Nagrody Nobla, we współpracy z Fundacją Powszechnego Czytania, Wrocławskim Domem Literatury oraz Wrocławiem i Krakowem – Miastami Literatury UNESCO, Fundacja ruszyła z programem edukacyjnym „Jak zdobyć Nagrodę Nobla?”. Obok szeregu działań, we współpracy ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska powstało również otwarte repozytorium scenariuszy lekcji, zarejestrowanych zajęć oraz materiałów dydaktycznych i inspiracji dla nauczycieli dotyczących m.in. Nagrody Nobla oraz twórczości Olgi Tokarczuk.

Wikilekcje noblowskie

Wikilekcje noblowskie to zachęta do podzielenia się ze środowiskiem edukacji materiałami do przeprowadzenia lekcji wokół szeroko rozumianej tematyki noblowskiej w kategorii Literatury, w tym oczywiście także wokół twórczości Olgi Tokarczuk.

Pomysły na przeprowadzenie takich zajęć dotyczyczą różnych poziomów nauczania i różnych przedmiotów. To, co jest ważne, to zawierte w nich elementy wikipedystyczne, czyli pomysły na użycie Wikipedii lub jej projektów siostrzanych w procesie realizacji lekcji.

Scenariusze znajdują się na stronie Wikiszkoły

Konkurs edycyjny

Konkurs Pisarki, poetki, artystki – noblistki! to konkurs edycyjny zorganizowany przez Fundację Olgi Tokarczuk, Wikimedia Polska i Ambasadę Szwecji z okazji rocznicy otrzymania przez Olgę Tokarczuk Literackiej Nagrody Nobla. Celem konkursu było zwiększenie zasobów Wikipedii związanych z kobietami zajmującymi się literaturą oraz ich twórczością, ze szczególnym uwzględnieniem laureatek literackiej Nagrody Nobla.

Akcja trwała od 10 grudnia do 31 grudnia. W tym czasie zaprosiliśmy Was do tworzenia i rozbudowywania haseł:

biograficznych o pisarkach, ze szczególnym uwzględnieniem laureatek literackiej Nagrody Nobla (w tym Olgi Tokarczuk) oraz pisarek szwedzkich
powiązanych z działalnością konkretnych pisarek: o encyklopedycznych utworach, grupach literackich itp.

Wśród nagród były: komplety książek od Wydawnictwa Literackiego, a w tym książka z autografem Noblistki!

W ramach konkursu powstało 76 nowych i 13 rozbudowanych haseł związanych z twórczością literacką kobiet!