Wikiteka

O projekcie

Czym jest WIKITEKA? To nowy projekt Wikimedia Polska realizowany od 2022 r. w ramach wieloletniego programu WIKISZKOŁA. Zapraszamy nauczycieli-bibliotekarzy i nauczycielki-bibliotekarki do wspólnego tworzenia nowych przestrzeni edukacyjnych, do wspólnego poszukiwania nowego paradygmatu dla biblioteki szkolnej jako miejsca wyrównywania szans edukacyjnych, tworzenia otwartych zasobów edukacyjnych, miejsca inicjowania projektów społecznych.

Szkolne biblioteki to miejsce spotkań, źródło wiedzy i zabawy, a przede wszystkim niezwykła przestrzeń kreatywnych poszukiwań! Chcemy rozwijać te niesamowite instytucje. Pragniemy odpowiedzieć na pytanie jak biblioteki powinny się rozwijać, w co inwestować, z jakimi wyzwaniami będą się mierzyć osoby, które nimi kierują na co dzień? I jak to wszystko połączyć z Wikipedią!

Nasz projekt rozpoczęliśmy od badania potrzeb bibliotekarzy i bibliotek szkolnych. W maju 2022 zapytaliśmy, jak postrzegają swoje miejsce pracy, co identyfikują jako kluczowe wyzwania na przyszłość, jak można wzmocnić dotychczasowe projekty? Na podstawie tych odpowiedzi chcemy zaproponować działania dostosowane szczegółowo do potrzeb tej grupy.